“Боздугани от Българските Земи” с автор Стоян Попов е първата издадена книга с експонати от колекция Ватеви. Аз я купих заедно с каталога на антични оръжия в колекцията, като мисля че се продава само директно от сайта на фондация Ромфея. И двете книги са на английски и сравнително скъпи – цената на всяка е 130 евро.
Спрямо датата на отпечатване (2015 г.), колекция Ватеви съдържа близо 500 боздугана, което почти сигурно е най-голямата колекция от този род в света. Те са намерени в днешните български земи и датирани от 10-и до 17-и век. Съответно, форматът на книгата е голям – 438 страници А4, с твърди корици. Илюстрациите са почти всичките цветни, с изключение на няколко стенописа. По отношение на качеството на изданието трудно някой би могъл да има претенции.
Сам по себе си, каталогът на тази огромна колекция би бил впечатляващ, но прави чест на автора, че е положил сриозни усилия книгата да е много повече от това. В началото има сериозна научна част, от която личи ентусиазмът на Стоян Попов по темата. Той разглежда историята на боздугана като оръжие в световен мащаб и идването му по нашите земи през средновековието. Следва задълбочено разглеждане на писмените и художествените източници за боздуганите по българските земи. Направен е опит за типология на боздуганите по хронологичен принцип, което е нелека задача, като в крайна сметка Попов определя 21 основни типа, 53 подтипа и 22 вариантa. Проследена е и еволюцията и връзките между отделните типове в разглеждания период от около 7 века. Каталогът е оставен за накрая, като той съставя три четвърти от обема на книгата. В него са представени всички боздугани от колекцията с подробни описания, размери и качествени цветни снимки в няколко ракурса. Особено интересни са боздуганите с церемониално предназначение, украсени с благородни метали.
Тук идва ред за най-важния въпрос – препоръчвам ли книгата? Отговорът е труден и ще е различен за всеки индивидуално. За мен определено си струваше – смятам, че получих добра стойност за платената от мен цена. Това е и единствената книга специално за боздугани. От друга страна, това е тема, която е трудна за колекциониране с оглед на сегашното законодателство в България и съответно няма как да се радва за голяма популярност. За много цената от 260 лева ще е прекалено висока за нещо, което едва ли някога ще колекционират.
В заключение, книгата е с високо качество, и като издание, и като информация. Лично според мен когато става дума за силно специализирани издания е за предпочитане да са като тази книга – цената да е висока, но да няма компромиси с качеството.
“За много цената от 260 лева ще е прекалено висока за нещо, което едва ли някога ще колекционират.”
Имено поради тази причина такива издания се правят за чуждата публика, а тук у нас дори не се и рекламират, защото не се разчита на вътрешен интерес. Вероятно твоята покупка е единствена в България, подобна е ситуацията и с единствения каталог за Български китари- издаден на английски, с голям външен интерес и с нито една вътрешна продажба, па макар и с цена далеч по-ниска от 130 Е.
Така е, дори и да има други българи, които да са купили книгата, сигурно се броят на пръстите на една ръка. Но всеки е свободен да определя цената, на която да продава.