Основата на Библиотеката 2

В предния пост дадох книгите за хладно оръжие на български, които имат място във всяка библиотека. Тук продължавам с книгите на чужди езици, които според мен всеки с интерес по нашата тема би трябвало да има. Някои от тях са по-скъпи в сравнение с книгите на български. Повечето от нас имат определен бюджет за хобито и е нормално да си зададем въпроса, дали си струва да дадем над 100 лева за книга. Все пак в съзнанието ни парите, които ще дадем за книги намаляват това, което остава от бюджета за нови придобивки в колекцията. Тук е добре да си дадем сметка за следните няколко неща. Първо, книгите са основен източник на познания дори и в днешната епоха, като информацията в тях все още значително надхвърля това, което можем да намерим в интернет. Второ, познаването на автентични образци намалява шанса от грешни придобивки и увеличава шанса да разпознаем нещо рядко и потенциално ценно, което не е описано правилно от продавача. Трето, в една хубава книга има много повече образци, отколкото някога можем да съберем в собствената колекция, да не говорим че много от тях никога няма да бъдат достъпни защото са в музеи или заради прекалено високата им цена – чрез книгата все пак можем да ги видим и oпознаем. Разбира се, важно е книгата да е добра – информацията в нея да е максимално изчерпателна и вярна и точно за това е и този пост, в който ще изброя книги, които да послужат за основа на всеки с интерес към изучаването на хладно оръжие.

Ewart Oakeshott “The Archaeology of Weapons” Типологията на Оукъшот остава и до ден днешен основната типология за средновековните европейски мечове. Прочитането на тази книга е необходимо от обща култура, за да знаем какво е тип 10 или тип 13 по отношение на мечовете. За радост книгата е написана така, че се чете лесно, без излишна академичност и проследява историята на дългото хладно оръжие от Западна и Централна Европа от древността до края на ренесанса. За съжаление на Източна Европа и Ислямския свят не е обърнато особено внимание. Друг недостатък е че книгата е първоначално публикувана през 1960 г. а дори и след редактираните преиздавания е минало доста време, през което има нови находки. Но въпреки всичко тази книга остава първата, която всеки с интерес към средновековното хладно оръжие трябва да прочете.

Kirill Rivkin and Brian Isaac “A Study of the Eastern Sword” Това е засега единствената книга, която изследва развитието на сабята като форма от появата на първите саби в Алтай през късната античност до палите и шамширите от Османската Империя и Персия през 19-и век. Книгата е голям формат, с гланцови страници и големи, качествени илюстрации. Включва образци както от големи музеи, така и от частни колекции, много от които не са публикувани другаде. Текстът е по-достъпен и приятен за четене от археологическите статии по темата и дава отговор на много въпроси, свързани със сабите от понтийската степ през средновековието и ранните мамелюкски, турски и перийски саби – все теми, директно свързани с българската история.

George Cameron Stone “A Glossary of the Construction, decoration and Use of Arms and Armor in All Countries and in All Times” Заглавието на книгата е доста амбициозно и разбира се, няма как една книга да обхване всички оръжия от целия свят от древността до наши дни. Въпреки това книгата дава доста добра представа за повечето основни видове оръжия и особено за тези от ислямския свят и юго-източна Азия. Информацията в речника на Стоун е на места остаряла и неточна, но продължава да бъде полезна на начинаещи колекционери като увод в терминологията на оръжия от различни части на света. Преди по-задълбочените книги, все пак е хубаво всеки да е наясно за какво става дума зад имена като шамшир, мандау или нимча. Друг плюс е, че за почти всички оръжия има илюстрации, макар и черно-бели.

Michael Coe, ed. “Swords and Hilt Weapons” Тази книга е посветена на хладните оръжия от древността до наши дни и всъщност се състои от отделни глави, написани от различни автори. След главите, проследяващи развитието на хладните оръжия в Европа, следват глави, посветени на отделни важни региони, като например Ислямския Свят, Индия, Китай, Япония и Африка. Всичко това, съчетано с големия формат и добрите цветни илюстрации дават една добра обща рпедстава за хладното оръжие в световен мащаб.

Martin Brayley “Bayonets: An Illustrated History” Във всяка тема е необходима книга, която да даде обща представа и тази книга постига точно това по отношение на щиковете. В нея са показани основните модели щикове на повечето държави по света и може да послужи за основа на една колекция на основните модели от двете световни войни например. При по-специфичен интерес ще са необходими други, по-задълбочени книги. Форматът е голям, страниците гланцови и илюстрациите качествени и цветни, като само корицата е мека, за съжаление. Отлична книга за начинаещи колекционери на щикове и за това е в този списък.

Robert Elgood “The Arms of Greece and Her Balkan Neighbors in the Ottoman Period” Колебаех за тази книга, защото не е само за хладни оръжия, а включва и огнестрелни и аксесоари. Но понеже балканското оръжие е много близко на всеки от нас и тази книга е най-добрата по въпроса на този етап, реших че има място в този списък. Елгууд е автор, който винаги пише на най-високо академично ниво. Главите му са придружени с бележки, които сочат източника на информацията. Книгата започва с няколко глави, които дават исторически контекст на оръжията от региона. В тази книга е най-добрата глава за ятагани, по мое мнение по-ценна откъм информация от всички каталози на ятагани където не пише почти нищо за историята на тази форма и нейното развитие на Балканите. Книгата е голям формат, с качествени цветни илюстрации и като цяло пример за това, как трябва да изглежда една книга за оръжия от определен географски район.

Александър Въчков “Холодное Оружие Болгарии” Тази книга е тук, а не в предния пост, просто защото е на руски, а не на български. Показани са основните образци саби, както и кортици. Илюстрациите са по-големи от книгата за саби на български. За съжаление пак има някои спорни образци, докато други липсват. Като цяло, тези две книги заедно са необходими на всеки, който иска да колекционира български саби, защото са най-доброто, с което разполагаме спрямо сега.